خانه / مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان

 

شرایط مهاجرت به ارمنستان چگونه می باشد؟ کشور ارمنستان سرزمینی کوهستانی است که در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۱، از شوروی جدا می شود و کشور جمهوری مستقل ارمنستان را به وجود می آورد، این کشور در جنوب قفقاز، میان دریای سیاه و خزر واقع شده است، حدود چهل کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد پایتخت آن ایروان؛ از شرق با جمهوری آرتساخ، از غرب با ترکیه، از شمال با گرجستان و از جنوب با کشور ایران همسایه است. پرچم این کشور دارای سه رنگ  به طور افقی است که به ترتیب قرمز نماد کوهستان و استقلال ارمنستان، آبی تیره نماد مردم این کشور که به طور صلح آمیز زندگی می کنند و رنگ نارنجی، نماد استعداد خلاق و کار سخت این ملت می باشد. زبان گفتاری و نوشتاری آنان ارمنی شرقی است، مساحت این کشور ۲۹۷۴۳ کیلومتر مربع با جمعیت ۲۹۹۹۸۶۰۰نفر و تولید ناخالص داخلی ۲۵۳۲۳ بیلیون دلار می باشد. در نوشتار پیش رو، وضعیت نظام سیاسی و حقوقی، تابعیت، اقامت، چگونگی ثبت شرکت در این کشور را بررسی خواهیم کرد.

نظام سیاسی و حقوقی:

در نظام حقوقی این کشور اصل تفکیک قوا پذیرفته شده است، دولت قدرت خود را از قانون اساسی و قوانین عادی می گیرد، قوای مقننه و مجریه و قضائیه از یکدیگر مستقلند. بنابر این نظام سیاسی این کشور جمهوری ریاستی است؛ ما با این حال مقام ریاست جمهوری نفوذ و اختیارات وسیعی نسبت به سایر قوا دارد.

این کشور در سال ۱۹۹۵ قانون اساسی خود را تصویب می کند و دراصل اول ان حاکمیت قانون را به رسمیت می شناسد و خود را کشوری اجتماعی، مستقل و دموکرات معرفی می کند. مطابق قانون اساسی این کشور مردم در انتخابات شرکت می کنند واز این طریق و با تصدی پست های دولتی و مقامات اجرایی قدرت را در اختیار دارند، نظام چند حزبی نیز در این کشور پذیرفته شده است و یکی از دستاورد های ارزشمند این قانون به نظر نگارنده این است که با کمال احترام به ارزش های مذهبی و آزادی در اجرای دستورات آن، مسائل دینی از تشکیلت دولت و سازمان های آن جداست و مدخلیتی در این زمینه وجود ندارد.

در این کشور نیز، قانون اساسی بالاترین قدرت اجرایی و قانونی را دارد و قوانین عادی که در تضاد با قوانین اساسی باشد، باطل است، همچنین اعتبار عهدنامه ها بیش از قوانین داخلی است زیرا هیچ قانونی نمی تواند آن را نسخ یا معلق کند اما مفاد آنان نمی تواند با قوانین اساسی ارمنستان در تعارض باشد.

در عرصه ی بین المللی ارمنستان از اعضای سازمان ملل متحد، شورای اروپا، اتحادیه ی کشور های مستقل مشترک المنافع، سازمان تجارت جهانی و بیش از ۴۰ سازمان بین المللی و منطقه ای دیگر است.(ministry of the Foreign Affairs of the Republic of Armenia)

ثبت شرکت ها:

در ابتدا شخص باید نوع سازمان حقوقی شرکت را انتخاب کند، چراکه روند مدیریتی، توزیع سود و سرمایه و ارتباط میان سرمایه داران در چارچوب آن شکل می گیرد که البته  بعد از ثبت در صورت لزوم می توان آن را تغییر داد. معمولاً ثبت شرکت ها در ارمنستان سه روز کاری زمان می برد. حضور شخص متقاضی، پاسپورت و ترجمه ی آن به زبان ارمنی، برای ثبت شرکت در ارمنستان الزامی می باشد. همچنین شخص باید سه اسم برای شرکت پیشنهاد کند و موضوع فعالیت شرکت و عناوین اصلی فعالیت ها و آدرس دقیق آن را مشخص کند.( قابل دسترس در:  http://www.infoplease.com/country/armenia.html)

تحصیل

ایروان یک شهر دانشگاهی است که دارای ۱۵ دانشگاه می باشد؛ درصد کم نابهنجاری های اجتماعی مانند سرقت، هتک ناموس و دزدی این شهر را تبدیل به شهری با امنیت بالای فردی و اجتماعی کرده است.

این دانشگاه ها در رشته های مختلف کشاورزی، علوم پایه، هنر، مهندسی، بیوتکنولوژی، علوم انسانی و اکثر رشته های تخصصی پزشکی دانشجو می پذیرد؛ که پذیرش آن مشروط به قبولی در آزمون ورودی می باشد، تحصیلات رایگان شامل کسانی می شود که نمره ی کافی در این آزمون را کسب کرده باشند، البته این مورد شامل خارجیان نمی شود و آنان باید شهریه بپردازند.

دوره تحصیلی لیسانس ۴ سال و دوره تحصیلی کارشناسی ارشد پیوسته آن ۵ سال است و مدرک دیپلم دبیرستان برای ورود به آن لازم است. دوره دکترا حداقل ۳ سال زمان می برد و برای ورود داشتن مدرک کارسناسی ارشد الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام، اصل شناسنامه، اصل دیپلم یا اصل گواهی آن، اصل ریز نمرات دوران دبیرستان، شش قطعه عکس رنگی و گواهی سلامت پزشکی می باشد. (قابل دسترس در http://www.bibl.u-szeged.hu/oseas/armedu.html )

هزینه زندگی:

هزینه های زندگی و نیز تورم در نسبت به بسیاری از کشور ها بسیار ارزان بوده به طوری که اجاره کردن یک منزل یکخوابه در ایروان با سیصد دلار  امکان پذیراست و هزینه های آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت به زحمت با رعایت صرفه جوئی از پنجاه دلار تجاوز می کند. برای اجاره کردن خانه در ایروان نیاز به دادن پول پیش نیست صرفا با دادن اجاره یک ماه و نیز یک ماه دیگر به عنوان گارانتی برای پرداخت هزینه های آب و برق و گاز اجاره صورت می گیرد. اکثر خانه ها به همراه وسایل مورد نیاز و اولیه زندگی اجاره داده می شود. هزینه حمل و نقل نیز  کم هزینه می باشد و وسایل نقلیه ی عمومی در سراسر شهر وجود دارد و بلیط این وسایل نقلیه عمومی صد درام یعنی حدود هشتصد تومان ایران است که می توان هر مسیری را با آن  طی کرد. همچنین باید افزود که هزینه زندگی در خارج از شهر ایروان تا صد دلار کاهش می یابد. بنابراین زندگی در ارمنستان صرف هزینه چندانی را نمی طلبد. (قابل دسترس در http://www.escapeartist.com/blog/live-armenia/)

تابعیت

به طور کلی برای اخذ تابعیت در ارمنستان چند روش وجود دارد:

از طریق به رسمیت شناختن افراد:

۱)اتباع شوروی سابق که در خاک ارمنستان به صورت دائم اقامت داشته باشند و تابعیت کشور دیگری را نیز به دست نیاورده باشند.

۲) افرادی که به طور دائم در خاک این کشور سه سال قبل از تصویب قانون تابعیت اقامت داشتند و بدون تابعیتند و همچنین افرادی از اتباع شوروی سابق که برای تابعیت ارمنستان اقدام کردند.

۳) ارمنیان شوروی سابق که تا قبل از ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۱ در خارج از کشور سکونت داشتند و تابعیت کشور دیگری را نیز تحصیل نکرده باشند و تقاضای خود را نیز به کنسولگری سفارت ارمنستان داده باشند.

از طریق تولد فرزند در ارمنستان

۱)طفلی که یکی از والدین وی تبعه ارمنستان بوده و یکی دیگر از والدین وی بدون تابعیت و یا نامعلوم باشد می‌تواند برای تابعیت این کشور اقدام نماید.

۲) طفلی که یکی از والدین وی تبعه ارمنستان باشد و یکی دیگر خارجی، در صورتی‌ می‌تواند تبعه ارمنستان بشود که والدین وی هردو اعلام رضایت کتبی برای تحصیل تابعیت ارمنستان را نموده باشند.

از طریق نَسَب

۱) طفلی که والدین وی تبعه ارمنستان بوده و در خارج از ارمنستان متولد گردد تبعه ارمنستان محسوب می‌شود.

۲) طفلی که پدر و مادر وی تابعیت ارمنستان را تحصیل کرده باشند و کمتر از چهارده سال سن داشته باشد تبعه ارمنستان محسوب می شود.

۳)طفلی که توسط یکی از اتباع ارمنستان به فرزند خواندگی پذیرفته شود.

از طریق تقاضا

۱) متقاضی دارای هجده سال تمام باشد.

۲) سکونت متقاضی در ارمنستان سه سال قبل از تقاضا

۳)تسلط به زبان ارمنی وتوانایی ارتباط با عموم مردم

۴) آشنایی متقاضی با قانون اساسی این کشور

افراد زیر از داشتن شرایط فوق مستثنی هستند:

۱)شخصی که با تبعه ارمنستان ازدواج کرده باشد و یا از وی بچه‌ای داشته باشد و یا پدر و مادر وی تابعیت کشور ارمنستان را داشته باشند.

۲) شخصی که والدین او تبعه ارمنستان بوده یا متولد در خاک این کشور باشند با این شرط که در مدت سه سال قبل از رسیدن به سن هجده سال تقاضای تحصیل تابعیت کرده باشند.

۳)شخصی که از طریق تولد در خاک ارمنستان، تبعه این کشور گردیده و در آنجا نیز سکونت داشته باشند.

۴) شخصی که تابعیت اصلی خود را رسماً ترک نموده و برای تابعیت ارمنستان اقدام کرده باشد.

البته باید افزود که برای اخذ یا تحصیل تابعیت ارمنستان موافقت رئیس جمهور این کشور ضروری است.

از دست دادن تابعیت ارمنستان

۱)زمانی که شخصی که دارای تابعیت ارمنستان است برای مدت هفت سال در خارج از کشور زندگی کند و نام خودش را نیز در سفارت ارمنستان در آن کشور ثبت نکرده باشد.

۲) هرگاه مدارک مورد استفاده ی شخصی که از طریق تقاضا تابعیت ارمنستان را کسب کرده است جعلی و غیر واقعی باشد.

۳)شخصی که با راده ی خویش تابعیت کشوری دیگر را تحصیل کرده باشد.

۴) شخصی که زیر چهارده سال سن دارد و والدین وی تابعیت ارمنستان را ترک کرده باشند و تابعیت کشوری دیگر را کسب کردند. (law of the Republic of Armenia On Citizenship)

اقامت در ارمنستان:

سه نوع اقامت در ارمنستان وجود دارد:

اقامت موقت:

مدت پروانه اقامت موقت یکسال می باشد که هر بار به همین مدت قابل تمدید است. برای این امر باید ۳۰ روز قبل از تمام شدن مهلت پروانه مذکور ، درخواست خود را در جمهوری ارمنستان جهت دریافت کارت اقامت موقت ارائه داد و همچنین عوارض مربوطه را نیز پرداخت نمود. پروانه اقامت موقت به افرادی تعلق می گیرد که دلایل قابل توجیهی برای ماندن یک ساله ی آنها در جمهوری ارمنستان وجود داشته باشد.

اقامت دائم:

به افرادی که دارای شرایط زیرباشند پروانه اقامت دائم داده می شود:

۱) محرز نمایند که خویشاوندان درجه یک آنها در جمهوری ارمنستان سکونت دارند .

۲) دارای مسکن بوده و وسیله امرار معاش معین دارند .

۳) پیش از اینکه درخواست پروانه اقامت دائم نمایند حداقل ۳ سال در ارمنستان ساکن باشند، همچنین این پروانه به افرادی که در جمهوری ارمنستان صاحب موسسه و کارآفرین باشند نیز داده می شود. اعتبار این پروانه به مدت ۵ سال است که می توان به مدت ۵ سال دیگر آن را تمدید نمود. جهت تمدید آن همانند پروانه اقامت موقت باید حداقل ۳۰ روز قبل از اتمام مهلت آن ، درخواست تمدید ارائه شود.

اقامت ویژه:

پروانه اقامت ویژه به  اتباع خارجی ای تعلق می گیرد که ارمنی باشند. و همچنین به بیگانگانی که در ارمنستان فعالیت اقتصادی یا فرهنگی داشته باشند . این پروانه ده سال اعتبار دارد که قابل تمدید نیز می باشد. (law of the Republic of Armenia On Citizenship)

نتیجه:

پیشرفت و رشد سریع ارمنستان در سال های اخیر در کنار مزایای دیگر آن، این کشور را به مکان مناسبی برای مهاجرت تبدیل کرده است. مزایایی چون خوش آب و هوا بودن این کشور، مناسب بودن قیمت ها، برخورد خوب و گرم ارامنه با مهمانان خارجی، امنیت بالایی که این کشور به خاطر حجم بسیار اندک بزهکاری داراست؛ و همچنین سهولت  کار های اقامتی و ثبت شرکت ها باعث توجه ویژه ی افراد برای مهاجرت به این کشور شده است.